Styl loftowy - jak urządzić przestrzeń w modnym stylu?

Styl loftowy zawojował w ostatnim czasie rynek wnętrzarski. Przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. To tam na przełomie 50 i 60 lat ubiegłego wieku, mieszkańcy zaczęli zagospodarowywać pofabryczne wnętrza na lokale mieszkalne.

Charakteryzuje się on stosunkowo surową formą, która ma nawiązywać do wnętrz postprodukcyjnych. Ludzie pokochali go za to, że daje nam niezliczone możliwości aranżacji, zarówno małych, jak i dużych przestrzeni. Przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych materiałów wykończeniowych oraz dekoracji, jesteśmy w stanie stworzyć loftowe wnętrze choćby w bloku.
Wnętrza w loftowym stylu charakteryzują się przestrzennością. Często są to duże, otwarte przestrzenie, podzielone umownie na strefy użytkowe. W małych pomieszczeniach, staramy się osiągnąć ten efekt, stosując różne triki, które pomogą oszukać oko i sprawić, że wnętrze wyda się bardziej przestronne i większe niż jest w rzeczywistości, poprzez usuwanie zbędnych ścian, aby uzyskać bardziej otwarty plan, poszerzanie otworów wejściowych czy zastosowanie dużych okien.
W takich wnętrzach jako oryginalne dekoracje świetnie odnajdują się elementy pofabryczne. Wyeksponować możemy instalacje elektryczne czy grzewcze np. rury, a także grzejniki żeberkowe.
Aranżując wnętrza w stylu industrialnym, należy pamiętać o nawiązaniu do surowości przemysłowych wnętrz, ale też o nadaniu im przytulności. Aby je ocieplić, śmiało możemy zastosować elementy drewniane czy to w postaci lamelek na ścianach, czy też mebli. Drewno jest uważane za materiał ponadczasowy, który nadaje wnętrzom ciepła. Charakterystyczne dla loftowego stylu jest wykorzystanie odcieni kolorów ceglastych, szarości, czerni, bieli, miedzi, butelkowej zieleni czy granatu. W industrialną stylistykę bezbłędnie wpisują się ażurowe formy np. w postaci mebli, metalowe dekoracje ścienne, przeszklenia w czarnych metalowych ramach, które świetnie oddzielają od siebie pomieszczenia, jednocześnie nie tworząc przy tym efektu zamkniętego wnętrza.

KOLEKCJA ITALIA (395)

QUANT (23)

Cechy charakterystyczne stylu loftowego

Styl loftowy kojarzy nam się przede wszystkim z surowymi betonowymi ścianami, niewykończonymi granicami pomiędzy „gołą ścianą” a tynkiem bądź z nieotynkowaną, czerwoną lub pobieloną cegłą. Bardzo pożądana jest cięta cegła rozbiórkowa, ale jeśli nie mamy do niej dostępu, w sklepach budowlanych znajdziemy płytki imitujące ją lub gipsowe, fakturowane panele ścienne. W przypadku aranżowania wnętrza w stylu industrialnym, śmiało możemy pozwolić sobie na wyeksponowanie przewodów elektrycznych na ścianach. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby kable zostały zabezpieczone peszlami, czyli specjalnymi rurkami, które je izolują, np. w kolorze czarnym, aby dobrze skomponowały się z całością pomieszczenia. Na podłodze postawmy na płytki imitujące beton, panele w rozbielonych szarościach, wylewkę betonową, parkiet, malowane deski lub żywiczną wylewkę. Nie pozostawiajmy niczego przypadkowi. Każdy widoczny element, musi być przemyślany i dopasowany do charakteru wnętrza oraz gustu inwestora.

W stylistyce loftowej królują oryginalne meble i przemysłowe elementy. To głównie one będą tworzyły ogólny klimat całego wnętrza. Dobrze, jeśli metalowe elementy czy meble, które wprowadzamy do naszego wnętrza wyglądają na takie, które mają już swoje lata. Widoczne oznaki korozji, takie jak rdza, są jak najbardziej pożądane. W naszym wnętrzu śmiało możemy mieszać nowoczesne meble z warsztatowymi. Wystarczy znaleźć dla tych drugich nowe przeznaczenie. Stary, metalowy regał wykorzystać np. jako biblioteczkę. Mebli warsztatowych szukajmy np. na targach staroci. Często możemy znaleźć tam bardzo oryginalne meble czy elementy dekoracyjne takie jak np. włączniki, czy kontakty garażowe. Pamiętajmy jednak, aby były one równo i precyzyjnie osadzone. W stylu loftowym nie chodzi o przypadkowość i chaos, ale o nawiązanie do postprodukcyjnych wnętrz, jednak nadal cały czas musimy mieć na uwadze, że będzie to wnętrze mieszkalne.

Drewno i metal

Niezwykle charakterystyczne dla industrialnego stylu, są stoliki kawowe oraz stoły jadalniane z drewnianym blatem osadzonym na czarnych, szerokich, metalowych lub drewnianych nogach w kształcie kwadratowej, lub prostokątnej ramy, bądź litery „X”, a także pająka. Nowoczesne w formie, gładkie meble, świetnie będą kontrastowały z surowymi ścianami.
Jeśli chodzi o dekoracje okienne, stawiamy tutaj na minimalizm, decydując się na rolety w stylu industrialnym. Ewentualnie jeśli chcemy nadać wnętrzu nieco przytulności, możemy zamontować czarne, matowe karnisze, a na nich zawiesić białe cienkie firany np. z woalu bez żadnych zdobień i jednolite, ciężkie welurowe zasłony, lub gdy chcemy uzyskać nieco bardziej surowe wnętrze, postawmy na całkowicie odkryte okna.

Dekoracyjne elementy w stylu loft

Styl loftowy to także surowe, drewniane półki wiszące na ścianach i tworzące idealną podstawę pod oryginalne, metalowe ozdoby np. stare lub stylizowane tabliczki BHP z napisami „Uwaga”, czy „Pod napięciem”.

Oświetlenie

W loftowych pomieszczeniach ogromną rolę odgrywa światło. Szukajmy lamp, które będą mocnym akcentem w naszym wnętrzu. Genialnie odnajdą się tutaj klosze nawiązujące do tych, które znajdowały się w fabrykach przemysłowych np. takie, które posiadają metalowe osłonki. Postawmy także na oryginalne lampy na trójnogu, czarne, metalowe oprawy w kształcie tub czy podobne lampy wiszące na długich, czarnych kablach tuż nad jadalnianym stołem. Charakterystycznym elementem w oświetleniu industrialnych wnętrz są żarówki Edisona.

Styl loftowy daje nam szereg możliwości aranżacyjnych. Możemy śmiało łączyć stare elementy z nowymi, bawić się materiałami oraz fakturami, a także zmieniać przeznaczenie mebli. Jest to styl, który szczególnie upodobali sobie mieszkańcy dużych aglomeracji, głównie wysokich kamienic, ale coraz częściej wystrój ten, przenoszony jest do małych mieszkań w bloku.