Poradnik kuchnie

Jak wybrać sprzęt AGD do naszej kuchni?

płyta gazowa do zabudowy

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie kuchni bez odpowiednich sprzętów AGD. Niestety łatwo nam zagubić się w gąszczu propozycji wyskakujących z katalogów.

Jak wybrać właściwy sprzęt AGD? Czym się kierować?

Wybierając sprzęty AGD do naszego mieszkania, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że będą one służyły nam przez wiele lat. Chcemy, aby były nie tylko funkcjonalne, ale także wpisywały się w wystrój naszych wnętrz, były jak najmniej awaryjne, a najlepiej także energooszczędne. Jeśli chodzi o sprzęty AGD, to bardzo łatwo przepłacić i wybrać urządzenie z najwyższej półki. Zanim jednak z naszego konta zniknie niemała sumka, warto rozważyć czy sprzęt, który wpadł nam w oko, spełnia nasze oczekiwania oraz, czy oferowane przez niego funkcje, faktycznie będą dla nas przydatne.

 

AGD wolnostojące czy zabudowane?

Jessica granatowy mat i drewno

Pierwsza rzecz, jaką musimy ustalić, jakiego rodzaju sprzęt AGD nas interesuje? Wyboru tego dokonujemy już na etapie projektowania zabudowy kuchennej. Nie chcemy, aby po zakończeniu montażu mebli okazało się, że brakuje nam miejsca na jakiś sprzęt. Producenci oferują nam dwa typy sprzętów AGD. Są to sprzęty pod zabudowę kuchenną lub wolnostojące. Zarówno jedne, jak i drugie posiadają swoje wady i zalety. Urządzenia wolnostojące są zazwyczaj nieco tańsze niż ich odpowiednik dedykowany pod zabudowę. Urządzenie wolnostojące daje nam możliwość ustawienia go w dowolnym miejscu, a z czasem przestawienia w inne, jeśli taka opcja ustawienia wyda nam się bardziej odpowiednia i funkcjonalna. Jeśli chodzi o urządzenia AGD dedykowane pod zabudowę, ich ustawienie mamy z góry zaplanowane i raczej nie ma możliwości, aby za jakiś czas je zmienić. Wiązałoby się to z kosztami przerobienia zabudowy kuchennej. Wielkim atutem sprzętów, schowanych w zabudowie jest fakt, że wyglądają one bardzo estetycznie. Wszystko jest spójne i dopasowane. Niestety, jeśli jakieś urządzenie ulegnie awarii, przed przystąpieniem do naprawy należy zdemontować okalającą je zabudowę.

 

Wygląd sprzętów AGD

okap kuchenny

Pierwszą cechą, jaką kierujemy się przy wyborze urządzeń AGD, jest zazwyczaj ich wygląd. Aby kuchnia dobrze się prezentowała, warto zwrócić uwagę na to, żeby jej poszczególne elementy były spójne i do siebie pasowały. Najlepiej wybierać zestawy z jednej serii produktów, sprawi to, że będą one doskonale zgrane stylistycznie. Jeśli nie mamy takiej możliwości, najlepiej przed podjęciem ostatecznej decyzji zrobić fotografię poszczególnych sprzętów AGD, aby sprawdzić jak komponują się one ze sobą wizualnie. Warto także upewnić się, czy wybrane przez nas urządzenia są w odpowiednich wymiarach. Tak, aby mieć pewność, że wszystko idealnie zmieści się w naszej kuchni.

Małe AGD

Niektóre sprzęty AGD jak ekspres do kawy, robot kuchenny czy np. czajnik, możemy przechowywać w szafkach. Wtedy nie musimy martwić się specjalnie np. ich kolorem, gdyż przez większość czasu będą schowane. Jeśli jednak decydujemy się na to, aby urządzenia trzymać na wierzchu, warto zadbać o to, by one także były spójne stylistycznie z resztą urządzeń oraz całością wnętrza.

meble kuchenne

Klasa energetyczna sprzętów AGD

Zużycie energii przez lodówkę, czy np. piekarnik lub płytę indukcyjną, to bardzo ważna informacja, którą dzieli się z nami producent, który jest zobowiązany do umieszczenia odpowiedniej etykiety na każdym urządzeniu, jakie wprowadzanie jest do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Zgodnie z nowymi oznaczeniami, producenci używają symboli literowych do oznaczenia klasy energetycznej urządzenia. (A, B,C, D,E, F,G). ‘A” oznacza najwyższą klasę energetyczną, czyli największą oszczędność zużycia prądu. „G” natomiast jest najmniej energooszczędny. Często tańsze urządzenia, posiadają niższą klasę energetyczną. Oznacza to, że zakupione taniej urządzenie, w rzeczywistości będzie droższe w użyciu, gdyż będzie generowało większy pobór prądu.

Funkcje w urządzeniach AGD

Są dni, kiedy marzymy o tym, żeby ktoś wyręczył nas w domowych obowiązkach. Rozwój technologii temu sprzyja. Oferowane przez producentów urządzenia AGD, posiadają wiele inteligentnych funkcji, które sprawiają, że są one niemalże samodzielne i bezobsługowe. Coraz częściej wystarczy zainstalowanie odpowiedniej aplikacji w telefonie i możemy sterować urządzeniami z pozycji wygodnego fotela. Przed dokonaniem zakupu warto jednak zastanowić się, czy naprawdę będziemy korzystać ze wszystkich możliwości, jakie oferuje nam dane urządzenie i dobrać takie, które będzie dla nad idealne.