Poradnik kuchnie

O czym pamiętać projektując kuchnię

Nikt, tak dobrze, jak Ty nie wie, jak powinna wyglądać Twoja kuchnia i jakie potrzebne są w niej funkcje. Jednak zanim zabierzesz się za jej projektowanie, wybieranie szafek, sprzętu AGD czy dekoracji poznaj kilka podstawowych zasad, dzięki którym niczego nie przeoczysz.

1. Rozmiar

To od czego trzeba zacząć to zwymiarowanie pomieszczenia. Najlepiej wymiary przenieść na kartkę w kratkę w skali 1 kratka = 10 cm. Uwzględnij wszystkie skosy i  wypusty w ścianach oraz okna i drzwi. Dodatkowo zaznacz wszystkie gniazdka elektryczne, ujęcie i odpływ wody, a także doprowadzenie gazu. Zaznacz komin. Te przyłącza wyznaczą nam rozmieszczenie sprzętu i szafek.

2. Zlew i spółka

Umiejscowienie zlewu ma bezpośredni wpływ na ergonomię i komfort pracy w kuchni. Co zatem należy wziąć pod uwagę, planując ciąg szafek?

Najważniejsze, aby bok zlewu nie stykał się ze ścianą. Umożliwi to swobodny dostęp i nie doprowadzi do zachlapania ściany. Jeśli planujesz zlew pod oknem, zwróć uwagę na ułożenie baterii, by nie blokowała otwarcia okna. Według zasad ergonomii prace kuchenne powinny ułożyć się w tzw. trójkąt roboczy, a najważniejsze sprzęty, czyli kuchenka, lodówka i zlewozmywak powinny tworzyć wierzchołki tego trójkąta.

3. Płyta grzewcza

Płyta grzewcza, podobnie jak zlew, nie powinna być przystawiona bokiem do ściany ani szafki narożnej. Może to bowiem doprowadzić do ich zabrudzenia lub zniszczenia przez wysoką temperaturę wytwarzaną podczas gotowania.

Gotowanie może być również przyjemnością, ale by tak się stało warto kuchnię urządzić tak, by na wykonywanie niezbędnych czynności nie stracić zbyt wiele czasu.

4. Piekarnik

Piekarnik, który nie jest zintegrowany z płytą, warto umieścić oddzielnie, tak aby dostęp do obydwu urządzeń był łatwiejszy. Jeśli jest taka możliwość, umieść piekarnik na wysokości blatu- unikniesz w ten sposób schylania się by coś do niego włożyć czy też podczas kontrolowania pieczenia.

5. Blat roboczy

Blat kuchenny, oprócz funkcji roboczej, pełni też rolę dekoracyjną, tzw. kropka nad i. Należy więc dobrać blat tak, aby wraz z szafkami pasował stylistycznie i kolorystycznie do wnętrza. Blaty sprzedawane są oddzielnie dlatego mamy pełną dowolność w wyborze. Rodzaj materiału, z jakiego został blat wykonany, będzie warunkował długość jego eksploatacji, dlatego też jest to bardzo ważne przy jego wyborze.

6. Szafki wiszące

Szafki wiszące należy zaplanować na takiej wysokości, aby były dopasowane do wzrostu osoby przygotowującej posiłki. Jednocześnie wysokość zawieszenia szafek musi być dobrana tak, by nie przysłaniały blatu roboczego. Minimalna odległość między szafkami wiszącymi a blatem to 56 cm. Jeśli planujesz zabudowę szafek aż do samego sufitu, pamiętaj, aby rzeczy umieszczone w szafkach najwyżej były tymi, które używasz najrzadziej.

7. Okap

Sposobem na gromadzenie się wilgoci podczas gotowania, jest umieszczenie nad kuchenką okapu lub pochłaniacza. Planując jego montaż, należy zwrócić uwagę na indywidualne wytyczne producenta co do wysokości, na jakiej powinien zawisnąć.

8. Szuflady

Wysuwane szuflady ułatwią przechowywanie. Sięganie po garnki, patelnie i inne przybory niezbędne podczas gotowania będzie prostsze, gdy zamiast do głębokich szafek wyjmiemy je z szuflady. Sprawdzą się tu zarówno tradycyjne szuflady, jak i wysuwane kosze Cargo. Warto je umieścić w pobliżu płyty grzewczej, gdzie najczęściej są potrzebne. Szuflady sprawdzą się również do przechowywania zapasów żywności i przypraw.

9. Narożnik

Jeśli zabudowa kuchenna kończy się w narożniku to ostatnia szafka nie powinna dolegać bezpośrednio do ściany. Należy w tym miejscu zamontować listwę wykończeniową, która umożliwi pełne otwarcie drzwiczek, wysunięcie szuflad czy koszy.