Jak zaaranżować salon w stylu boho

Niesłabnącym trendem, który swoją popularność utrzyma także w roku 2022r, jest aranżacja wnętrz w artystycznym stylu boho. Współczesne boho to nonszalancka mieszanina bezpretensjonalnych, orientalnych wzorów oraz naturalnych materiałów. Modę na styl boho, czerpiący garściami inspirację z orientalnych krajów Afryki, zapoczątkowała w latach 60 i 70 rewolucja hipisowska. Sama nazwa stylu boho wzięła się od cygarenii artystycznej, która nazywana była bohemą, co w języku francuskim la boheme, oznacza właśnie cyganerię. Styl boho z czasem stał się niezwykle popularny zarówno w odzieży, jak i wnętrzach. Jego niezobowiązujący charakter, eklektyzm, swoboda i luz, który w sobie łączy, skradnie serce niejednego miłośnika przytulnych wnętrz. Styl boho jest połączeniem kolorów i form, które na pierwszy rzut oka, zupełnie do siebie nie pasują, jest to łączenie nowych i wintydżowych rzeczy, w taki sposób, aby wnętrze zyskało bardzo przytulny charakter. Wygoda, luz i fantazja to słowa, które są synonimami tego stylu. Celem jest osiągnięcie wnętrza, które będzie zachęcało do przebywania w nim i wypoczynku.

BORGA (8)

Dla kogo styl boho?

Styl boho to kwintesencja wolności, luzu i niekonwencjonalnych połączeń. Z całą pewnością wnętrze w stylu boho zadowoli miłośników dużej ilości elementów dekoracyjnych. Boho nie znosi pustki, w związku z czym wymusza na nas wykorzystanie w aranżowanym wnętrzu dodatków. Znajdziemy je niemalże wszędzie, także na ścianach, które nie mogą zostać nieozdobione. Jest to gratka dla miłośników kontrastów oraz wyznawców teorii „zero waste”. Nic się tutaj nie zmarnuje. Połączymy nowe ze starym, dając drugie życie przedmiotom znalezionym na babcinym strychu czy pchlim targu. Jest to styl, który zdecydowanie przypadnie do gustu indywidualistom, ceniącym sobie oryginalne, spersonalizowane oraz niebanalne wnętrza. Swoboda w aranżacji sprawia, że próżno szukać dwóch identycznych wnętrz w stylu boho.

Styl boho-kolorystyka. Jakie kolory w stylu boho?

Styl boho mocno ewoluował i raczej próżno nam szukać w nim, połączenia pstrokatych barw czerwieniu, fioletu czy różu, ferie mocnych odcieni zastąpiły naturalne kolory ziemi. Dzisiaj boho zyskało nowy, nieco bardziej elegancki styl. Królują w nim wszelkie odcienie bieli, zarówno ciepłe, jak i zimne tony, kość słoniowa, wanilia, beże, brązy, szarości, ale ożywione przy użyciu bardziej wyrazistych i nasyconych pigmentów takich jak terakota, ochra czy np. pomarańcz. Kiedyś boho było kontrastem dzisiaj, jeśli stawiamy na różnorodność, staramy się wybierać łagodne przejścia kolorystyczne, zazwyczaj w ramach jednej palety barw. Unikamy przekombinowania kolorystycznego i efektu „tęczy” wprowadzonego do wnętrza. Sięgamy po kolory, które dobrze się ze sobą komponują, są raczej zgaszone i sprawiające wrażenie nieco „spłowiałych”, nadając wnętrzu salonu przytulności oraz ciepła, jednocześnie nie przytłaczając go i nie rażąc.

Meble w stylu boho. Jakie meble wybrać do salonu w stylu boho?

Wcale nie musimy trzymać się minimalizmu, jeśli chodzi o styl boho, wręcz przeciwnie. W stylu boho także możemy pozwolić sobie na okazały narożnik, wpasuje się on w charakter wnętrza tak samo dobrze, jak tradycyjna kanapa. Nie wybierajmy jednak mocno nowoczesnych wzorów, a raczej proste formy w neutralnych barwach. Salon w stylu boho ma przyciągać przytulnością i komfortem wypoczynku, dlatego wybrana przez nas opcja powinna być wygodna, okazała, kuszącą obietnicą relaksu. Wybierajmy meble obite plecionymi tkaninami bądź przyjemnym w dotyku welurem. Wybraną przez nas kanapę czy narożnik udekorujmy różnorodnymi, dopasowanymi do siebie poduszkami, postawny też na ciepłe koce i pledy. Możemy rzucić je artystycznie na bok narożnika lub postawić obok niego np. pleciony kosz i tam ułożyć pled. Dzięki temu zabiegowi osiągniemy ciekawy element dekoracyjny, a jednocześnie będziemy mieli pod ręką ciepłe okrycie na chłodne wieczory. We wnętrzu w stylu boho śmiało możemy postawić także na fotel typu uszak, a nawet fotel bujany. Wybierzmy fotel pokryty tym samym materiałem co wypoczynek-w przypadku gdy chcemy osiągnąć efekt spójności wnętrza lub obity wzorzystym materiałem, który podkręci nieco wystrój naszego salonu. 

Stoliki kawowe i ławy

Wybierając stolik kawowy, postawmy na niską ławę, najlepiej drewnianą lub wiernie imitującą drewno w jego ciepłych odcieniach, z widocznymi słojami lub w klasycznej bieli. Nie wybierajmy bardzo nowoczesnych wzorów. Elementem charakterystycznym dla stylu boho, wśród mebli są pufy. Niewielka pufa na drewnianych nogach, nie tylko da nam dodatkowe miejsce do siedzenia, ale także świetnie sprawdzi się jako element dekoracyjny. Decydując się na meble RTV, także wybierajmy proste formy w naturalnych kolorach, dopasowanych do całości. Starajmy się uzyskać efekt wtopienia się mebli w całość aranżacji. Niech szafki RTV, witryny czy komody będą dodatkiem do wnętrza, a nie elementami wychodzącymi na pierwszy plan. Znowu wybierzmy naturalne kolory biel, beże czy odcienie drewna, bardziej intensywne tony wprowadzajmy raczej w dodatkach, aniżeli meblach.

Dodatki w stylu boho. Jakie dodatki do salonu w stylu boho?

Styl boho charakteryzuje się dużą ilością dodatków, w związku z czym salon w tym stylu będzie nimi bogato udekorowany. Zauważymy je w formie dekoracji ściennych, poduszek czy dywanów z frędzlami, kocy, przeróżnych plecionek, makram itp. ozdób. Jeśli chodzi o makramy, spotkamy je nie tylko na ścianach, ale także w formie kwietników czy donic. Wnętrze boho to także duża ilość zielonych roślin. Znajdziemy je wszędzie, na parapetach, stole, komodach, półkach, ale także pięknie prezentować się będą duże rośliny ustawione w okazałych donicach bezpośrednio na podłodze. Popularnym trendem stały się osłony donic tkane z trawy morskiej, chętnie wykorzystywane w salonach w stylu boho. Boho kocha wzory, wzory kochają dodatki. Znajdziemy je na poduszkach, czy zasłonach. 

Boho to także nietypowe oświetlenie, rozmieszczone na kilku poziomach. To oryginalne oświetlenie sufitowe w postaci np. drewnianej lampy stworzonej z drewna z odzysku, grubej liny i kilku żarówek, czy stołowe lampy na ciekawych podstawach. Nigdzie tak dobrze, jak tutaj nie odnajdą się piękne, stojące lampy ze starego naturalnego drewna. Ciepła barwa światła, sprawi, że za dotknięciem włącznika, całe wnętrze zyska niesamowity nastrój. We wnętrzach typu boho, ogromną popularnością cieszą się dywany vintage, nieco spłowiałe, ale z duszą. Pięknie wyglądają także plecione dywany z trawy morskiej czy juty, które zresztą stały się hitem ostatniego czasu. Pięknym i efektownym dodatkiem są suszone trawy pampasowe lub gałęzie bawełny ustawione w dużych wazonach. 

Jeśli decydujemy się na dekoracje z traw pampasowych, warto spryskać je mocnym lakierem do włosów, aby zminimalizować ich osypywanie się.

Wnętrza w stylu boho lubią także świece, oryginalne ramki do zdjęć, sznury i zachowane w klimacie lampiony. Tworząc wnętrze w stylu boho wyobraź sobie miejsce idealne do odpoczynku i podążaj tym tropem. Poszukiwania mebli ułatwi Ci nasza strona internetowa, do której odwiedzenia serdecznie zapraszamy.

fot. svetlanasokolova