Czym są lamele?

Lamele ścienne w mgnieniu oka stały się hitem. Gdy tylko pojawiły się na rynku, ludzie je pokochali!

 

To element dekoracyjny, tworzący efekt przestrzenności tzw. 3D. Najczęściej stosowane są podczas aranżacji ściennej salonu, np. na ścianie telewizyjnej, ale nie jest to jego jedyne zastosowanie. Tak naprawdę może być stosowany przy aranżacji każdego pomieszczenia w domu: jadalni, sypialni, przedpokoju, czy biura. Świetnie podkreślą wysokość wnętrza, dodadzą ciepła, poprawią akustykę pomieszczenia, mogą tworzyć ozdobne wykończenie np. korpusu szafy czy szafek kuchennych, lub ażurową ściankę działową. Wszystko zależy od naszych potrzeb i wyobraźni. Lamele zazwyczaj montowane są na ścianach, jednak z powodzeniem można zdobić nimi także sufity, otrzymując dzięki temu eleganckie i nietuzinkowe wykończenie wnętrza. Lamele sprawdzą się świetnie przy dekoracji domów, mieszkań, restauracji, hoteli czy biur.

 

Jak montować lamele? 

Samodzielny montaż lameli

Montaż lameli jest naprawdę prosty i można wykonać go samodzielnie. Istnieją różne sposoby montażu lameli, są jednak wytyczne, które należy zastosować przy każdym rodzaju montażu lameli dekoracyjnych. Przede wszystkim należy dobrze rozmierzyć miejsce, na którym lamele będą zamontowane. Pamiętajmy, że zalecana odległość pomiędzy lamelami to 2,8 cm. W zależności od naszego gustu i wizji możemy ten dystans zmniejszyć lub zwiększyć, ale zawsze należy uwzględnić to w obliczeniach, pozwoli nam to zamówić odpowiednią ilość lameli. Zawsze należy ustalić pion lub poziom przy pomocy poziomicy dla listwy montażowej. Pierwsza lamela będzie odniesieniem dla każdej kolejnej. Jeśli popełnimy tutaj błąd, wizualnie efekt końcowy będzie niezadowalający. 

 Jeśli masz krzywe ściany w narożnikach, zanim zamontujesz pierwszą lamelę, zastosuj dystans. Montaż lameli bezpośrednio od krzywego narożnika, dodatkowo podkreśli krzywiznę.

Sposoby montażu lameli

Pierwszy z nich, to mocowanie lameli do przytwierdzonych do ściany za pomocą odpowiednich wkrętów, listw montażowych. Przykręcamy listwy montażowe do ściany, następnie przy pomocy dobrej jakości kleju montażowego, rozprowadzonego w miejscu frezowania, przytwierdzamy lamelę, do wcześniej zamontowanej listwy, czynność powtarzamy za każdym razem, pamiętając o utrzymaniu równego odstępu, pomiędzy kolejnymi listwami.

Aby nie odmierzać za każdym razem odległości pomiędzy lamelkami, możemy wykorzystać dystans stworzony z wcześniej uciętego kawałka lameli.

Aby nie odmierzać za każdym razem odległości pomiędzy lamelkami, możemy wykorzystać dystans stworzony z wcześniej uciętego kawałka lameli.

Lamele montowane bezpośrednio do ściany

Jeśli posiadamy lamele montowane bezpośrednio do ściany, bez listw montażowych i konieczności wiercenia, postępujemy analogicznie jak w pierwszym przypadku, rozmierzamy lamele, decydujemy jak je rozmieścić, ustalamy pion lub poziom. Różnica w samym montażu polega na tym, że listwę kleimy bezpośrednio do ściany. Wymaga to upewnienia się, że ściana jest odpowiednio przygotowana, zagruntowana oraz czysta, oraz nie łuszczy się. Klej zastosowany bezpośrednio do ściany, może mieć nieco mniejszą przyczepność, niż w przypadku mocowania przy pomocy listwy montażowej.

Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością kleju. Jeśli zastosujesz go zbyt dużo, w momencie dociśnięcia lameli do ściany, klej zacznie wychodzić bokami. Dlatego stosuj gęsty klej dobrej jakości, który da się rozprowadzić po lameli w postaci punktowych kropli wielkości ziarenka fasoli, co kilka cm. Jeśli mimo to po zamontowaniu lameli, klej się wydostał, usuń go niezwłocznie, delikatnie przecierając miejsca, w których jest widoczny, wilgotną szmatką.

Lamele możemy montować zarówno w pionie, jak i poziomie, a nawet pod skosem. Dzięki temu w łatwy, szybki i stosunkowo niedrogi sposób, jesteśmy w stanie przearanżować wnętrze naszego domu czy mieszkania i nadać mu nowy, niepowtarzalny charakter.

Lamele na płycie

Lamele na płycie pozwalają na szybki i wygodny montaż bezpośrednio na ścianę. Komplet 6 sztuk jednostronnych lameli z panelem usprawni mocowanie paneli do ściany. 

Aby stworzyć przestrzenną zabudowę na całą ścianę należy dobrać panele łączące.

Podział przestrzeni - Ażurowa ściana z lameli

Jeśli posiadamy pomieszczenie, w którym chcemy wydzielić strefy, świetnie do tego celu posłużą lamele. Tworząc przy pomocy lameli ażurową ściankę, jesteśmy w stanie stworzyć przepierzenie, które umownie nam je przedzieli. W ten sposób możemy oddzielić od siebie np. strefę jadalnianą od wypoczynkowej. Dzięki lekkości formy, ścianka z lameli nie zabierze nam przestrzeni w pomieszczeniu, zapewni swobodny przepływ powietrza, ale także będzie nam ją łatwo zdemontować w chwili kiedy zajdzie taka potrzeba lub będziemy chcieli zmienić wystrój wnętrza.

 

Jeśli chcesz stworzyć przepierzenie w wybranym pomieszczeniu należy zakupić dwie sztuki lameli oraz listwę łączącą dwustronną.

Z czego wykonane są lamele?

Lamele są drewnianymi listwami, które są wykonane zazwyczaj z sosny, jesionu lub dębu, czyli drewna o bardzo wysokiej trwałości. Hitem natomiast stały się lamele wykonane z płyty laminowanej, które z dużą skutecznością wypierają lamele drewniane. Lamele z płyty laminowanej możemy zakupić w różnych opcjach kolorystycznych. Na naszych stronach można zakupić lamele wraz z listwą montażową aż w 11 kolorach: lamele białe, lamele czarne, lamele beżowe, lamele grafitowe (lava), lamele miedziane, lamele srebrne, lamele dębowe, lamele w kolorze orzecha, lamele szare, a także lamele w kolorze sonoma czy miodowego dębu. Oferujemy lamele o wymiarach: 275 cm wysokości, w pięciu kształtach. Dostępne również lamele na płycie.

Jaki kolor lameli wybrać?

Wybierając kolor lameli ściennych, koncentrujemy się na uzyskaniu kontrastów. Pozwoli nam to osiągnąć najbardziej spektakularny efekt. Przy jasnych wnętrzach, stawiamy na lamele w odcieniach czerni, grafitu czy orzecha. Ciemne wnętrza skłaniają nas do użycia lameli w jasnych odcieniach, szarości czy bieli. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami kontrastów, a lubimy spokojne połączenia kolorystyczne, wybieramy wybarwienia w odcieniach naturalnego drewna, typu sonoma, dąb modry czy szara sosna. Jeśli chcemy osiągnąć nietypowy efekt, sięgamy po odważniejsze kolory, takie jak choćby miedź czy srebro.

Lamele świetnie sprawdzą się we wnętrzach o industrialnym charakterze, ale nie tylko. Architekci wnętrz sięgają po lamele przy wielu projektach, bowiem wpisują się one w naprawdę wiele stylistyk. Zarówno styl skandynawski, z naturalnymi materiałami, jak i bogaty glamour w srebrze czy złocie, a także klimat w stylu boho, polubią się z lamelami. Wystarczy odrobina fantazji i wyczucia smaku, żeby wyczarować przy ich pomocy niepowtarzalne i zachwycające wnętrze. Lamele są bardzo dekoracyjnym elementem, który zastosowany w każdym pomieszczeniu sprawi, że te zyska wyjątkowy charakter. Piękny wygląd, łatwość montażu oraz stosunkowo niewielki koszt ich zakupu sprawiły, że trend ten na dobre zagościł na rynku wnętrzarskim oraz w naszych domach i mieszkaniach. Lamele same w sobie tworzą interesujące wykończenie wnętrza, podkreślone odpowiednim oświetleniem, nadadzą niepowtarzalny nastrój każdego miejsca, w którym się znajdą.

LAMELE dekoracyjne – komplet 3 sztuk bez podkładu (kolory)
89,00
Lamele to niedrogi sposób na całkowitą odmianę Twojego wnętrza. Komplet 3 sztuk jednostronnych lameli do wyboru w jednym z 10 kolorów. Wymiary pojedynczego lamela: wysokość 265 cm, szerokość 3 cm,  głębokość 1,6 cm.    
LAMELE dekoracyjne – pojedynczy na podkładzie
52,00
Lamele na płycie pozwalają na szybki i wygodny montaż bezpośrednio na dowolną powierzchnię. Zestaw 1 sztuki jednostronnego lamela do wyboru w jednym z 10 kolorów z panelem dostępnym w kolorze czarnym lub dąb kraft złoty. Wymiary: wysokość 265 cm, szerokość 5,5 cm,  głębokość 1,9 cm.    
LAMELE dekoracyjne – potrójne na podkładzie
105,00
Lamele na płycie pozwalają na szybki i wygodny montaż bezpośrednio na dowolną powierzchnię. Komplet 3 sztuk jednostronnych lameli do wyboru w jednym z 10 kolorów z panelem dostępnym w kolorze czarnym lub dąb kraft złoty. Wymiary: wysokość 265 cm, szerokość 16,5 cm,  głębokość 1,9 cm.    
LAMELE premium – komplet 8 szt bez podkładu (kolory)
329,00
Lamele to oryginalny i modny sposób na całkowitą odmianę Twojego wnętrza. Komplet 8 sztuk jednostronnych lameli bez podkładu do wyboru w jednym z 10 kolorów. Jak zrobić ściankę z lamelami?
  1. Przykręć lub przyklej listwę montażową.
  2. Wciśnij lamele na zamontowane listwy.
Gotowe! Żeby zmienić kolorystykę wystarczy kupić lamele w innym kolorze, wypiąć stare i zamontować nowe na listwach, które zostały po starym komplecie. Wymiary pojedynczego lamela: wysokość 275 cm, szerokość 2,8 cm,  głębokość 4 cm. Opcjonalnie można dokupić komplet wkładów (listew dwustronnych) przeznaczonych do łączenia ze sobą dwóch lameli  – do stworzenia przepierzenia w pomieszczeniu. W osobnej ofercie dostępne też Lamele na Podkładzie