Styl skandynawski - jaki jest?

Styl skandynawski jest jednym z niezwykle popularnych trendów wnętrzarskich ostatnich czasów.

Kojarzyć się powinien z postacią Carla Larssona, pochodzącym ze Szwecji artystą i architektem wnętrz, który zapoczątkował ten styl. Obrazy, które tworzył, przedstawiały życie mieszkańców Skandynawii. Tworząc korzystał z jasnych akwareli, które inspirowały do aranżacji przestrzeni w podobnej tonacji kolorystycznej, z użyciem bieli. Styl skandynawski to prostota i minimalizm, a także funkcjonalność i wykorzystanie materiałów pochodzenia naturalnego. Dążymy do tego, aby wnętrza były jasne i przytulne oraz sprawiły optyczne wrażenie większych niż są one w rzeczywistości. W stylu Skandynawskim zmierzamy do ograniczenia ilości mebli, a te, których używamy powinny być jak najbardziej funkcjonalne.

KOLEKCJA CAMPARI (176)

KOLEKCJA NAVIA (408)

Styl skandynawski - kolorystyka

Poza bielą, w palecie barw charakterystycznych dla stylu skandynawskiego znaleźć możemy szarość, błękit, wrzos, a także écru. Ważne, żeby po pomalowaniu wnętrze było jak najbardziej rozjaśnione.

Styl skandynawski - materiały

Tworząc aranżację w stylu skandynawskim, powinniśmy pamiętać o używaniu naturalnych materiałów np., drewna, juty, ratanu czy wikliny. Wybierając podłogi zdecydujmy się na drewno lub gres imitujący szorstki, matowy kamień. W dodatkach możemy postawić na duże plecione koce, jutę, bawełnę, wełnę, a także len.

Skandynawskie wnętrza charakteryzują się ekologicznym podejściem do tematu wystroju. Ważne, żeby wykorzystane materiały były bezpieczne dla środowiska.
Mimo że wnętrza skandynawskie charakteryzują się minimalizmem, to nie powinny być one puste i ascetyczne. Skupiamy się raczej na tym, żeby wszystkie meble oraz wykorzystane materiały, świetnie się ze sobą komponowały. Wnętrze w efekcie ma być ciepłe i przytulne. Meble o prostych kształtach, sprawiające wrażenie lekkości, matowe lub błyszczące fronty, minimalistyczne dodatki.

Kuchnia w stylu skandynawskim

Aranżując kuchnie w stylu skandynawskim możemy wykorzystać elementy drewniane. Zastosowań dla drewna jest wiele, równie pięknie będzie prezentowało się one w postaci podłogi, jak i blatów czy dodatków np. desek do krojenia, pojemników czy ozdób. Możemy je zaimpregnować, aby zabezpieczyć drewno przed niszczeniem i pozostawić widoczne słoje, lub pomalować na kolor biały. (W stylu skandynawskim charakterystyczne są celowe przetarcia na meblach lub dodatkach, mające je w pewnym sensie „postarzyć’). W kuchni w stylu skandynawskim często też znaleźć możemy, białe kafle, imitujące cegły nad blatem roboczym.

Navia szara z wyspą zabudowa kuchenna

Kuchnia w stylu skandynawskim to jasne meble. Dlatego tym razem decydujemy się na wykonanie mebli w białym macie, z ramowymi frontami. Idealnie w ten zamysł wpisują się meble z kolekcji NAVIA. Ramka wykonana na frontach meblowych podkreśla klasyczny charakter i styl kuchni. Jeśli w kuchni posiadamy okno i jest ono zlokalizowane na ścianie meblowej, wtedy staramy się dopasować jego wysokość, do wysokości mebli, w taki sposób, aby po zamontowaniu blatu meblowego nie było żadnych uskoków, i żeby tworzył on jedną taflę, przez całą długość zestawu meblowego. Aby dodać kuchni nieco przytulności, decydujemy się na blat z płyty laminowanej oddający naturalny wygląd drewna. Wybierając rodzaje szafek, które instalujemy w swojej kuchni, warto przemyśleć, które opcje będą dla nas najbardziej funkcjonalne. W jednym domu inwestor zdecyduję się na zainstalowanie w dolnej części szuflad o dużych rozmiarach, w innej całkowicie z tego pomysłu zrezygnuje. My tuż pod oknem instalujemy duże szuflady, a resztę dolnych szafek wykonany zostanie w standardzie, klasycznie z drzwiczkami. W rogach użyjemy systemów metalowych koszy, które ułatwią dostęp do zawartości szafek. Po lewej stronie stawiamy kolejno, na zabudowę lodówki, długą szafkę w systemie Cargo, zabudowę mikrofalówki oraz piekarnika. Pamiętajmy o tym, że nad płytą grzewczą powinien zawisnąć okap kuchenny. Producenci oferują nam różne rodzaje okapów, dlatego, aby wybrać odpowiedni, musimy znać dokładnie nasze potrzeby i możliwości podłączenia okapu w naszej kuchni. Aby doświetlić wnętrze szafek i szuflad, możemy zdecydować się na instalację w nich listw ledowych. Jeśli chcemy nadać meblom wrażenia lekkości, śmiało możemy zdecydować się na witryny w górnej ich części. Warto pamiętać, że będą one jednocześnie miejscem do przechowywania, jak również będą pełniły funkcję dekoracyjną, gdyż naczynia tam umieszczone będą cały czas widoczne. Postawmy więc na piękną zastawę stołową w charakterze wnętrza i pamiętajmy o jej estetycznym wyeksponowaniu. Ważnym elementem funkcjonalno-dekoracyjnym są uchwyty szafkowe. Wiele osób uważa je za meblową biżuterię. My zdecydujemy się na czarne, podłużne w kolorze czarnego matu. Będą pięknie kontrastowały z czystą bielą mebli. W styl skandynawski świetnie wpisują się półwyspy i wyspy. Jeżeli metraż pomieszczenia pozwala nam na wykorzystanie takiego rozwiązania, powinniśmy z niego skorzystać. Opcji konfiguracji dla wysp jest wiele. Może stanowić ona dodatkowe miejsce do przechowywania, daje nam także blat roboczy lub można też zainstalować w niej zlew czy płytę grzewczą. Jeśli chodzi o kolor sprzętu AGD, postawmy na jednolitość. W tym przypadku wybralibyśmy lodówkę w zabudowie meblowej, a pozostałe urządzenia w kolorze czerni. Dobrze, gdy wybieramy urządzenia z tej samej serii produktów, gdyż posiadają one ten sam design. Idąc tropem kontrastów, zdecydowalibyśmy się na czarny granitowy zlew oraz czarną baterię kuchenną z ruchomą wylewką.

Kuchnia w stylu skandynawskim - dodatki

W kuchni w stylu skandynawskim nie znajdziemy bardzo wielu dodatków, nie ma tu miejsca na przesyt. Dodatki, które wprowadzimy do wnętrza muszą być praktyczne i funkcjonalne. Aby ożywić wnętrze, wykorzystajmy doniczki ceramiczne z naturalnymi ziołami. Możemy też na blacie pozostawić widoczne małe, użytkowe, eleganckie urządzenia AGD typu czajnik, toster itp. Jako dodatki w formie użytkowej posłużyć mogą także pojemniki na sól czy cukier, a także gadżety typu oryginalny, czarny uchwyt na ręcznik papierowy czy reling zamocowany tuż pod szafkami, na którym można powiesić kubki. Ważna jest też gra świateł. Starajmy się dobrze doświetlić wnętrze, najlepiej światłem o neutralnej barwie. Bardzo popularne są oprawy natynkowe w prostych formach. Nie musimy decydować się na jedno źródło światła. Zamiast centralnie usytuowanej lampy, postawimy na 10 opraw, ułożonych w kształt litery „C”, skierowanej brzuszkiem do zabudowy kuchennej. Trzy po lewej stronie, cztery wzdłuż mebli i trzy po prawej stronie. Uzyskamy w ten sposób nowoczesne i niebanalne oświetlenie.

Styl skandynawski to jasne i przytulne wnętrza, idealne dla rodzin z dziećmi, ale nie tylko. Funkcjonalne rozwiązania i duże możliwości aranżacyjne sprawiają, że odnajdzie się w nich każdy miłośnik ciepła domowego ogniska, niebanalnych rozwiązań i minimalizmu.