Poradnik kuchnie

System bezuchwytowy w szafkach kuchennych

Współczesne zabudowy kuchenne coraz częściej zaskakują nas niecodziennymi rozwiązaniami. Zabudowa meblowa pozbawiona uchwytów to jeden z dominujących trendów na rynku wnętrzarskim.
Brak widocznych uchwytów sprawia, że zabudowa tworzy jedną taflę i zyskuje elegancki wygląd. Ułatwia nam to także utrzymanie czystości frontów. Podczas prac kuchennych, kiedy mamy zajęte ręce, wystarczy dotknąć front np. łokciem, a szafka się otworzy, ponowny nacisk na front spowoduje jej zamknięcie. Dodatkowym atutem zastosowania systemu bezuchwytowego jest fakt, że szafki otwierają się niemalże bezgłośnie.

Otwieranie bezuchwytowe

bezuchwytowe otwieranie

Otwieranie szafek i szuflad przy pomocy dotyku, jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich mechanizmów, zanim jednak wybierzemy najlepszy naszym zdaniem system, warto pamiętać o dobraniu odpowiedniego blatu. Warto, aby blat nie wystawał ponad fronty szafek. Zbyt duży nawis blatu sprawi, że wizualnie efekt finalny nie będzie zadowalający, a korzystanie z frontów szczególnie w przypadku zastosowania frezów, może być utrudnione. Kiedy standardowy nawis wynosi ok. 2 cm poza front szafek, wybierając meble kuchenne bez uchwytów, warto wybrać blat, którego nawis będzie oscylował w granicach 5 mm.

 

System bezuchwytowy

meble kuchenne
Frezowanie krawędzi frontów

Jest to stosunkowo popularne rozwiązanie, jeśli chodzi o bezdotykowe systemy. Ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Sposobów frezowania krawędzi frontów jest wiele. Warto wypróbować różne opcje, zanim zdecydujemy się ostatecznie zastosować jedną z nich u siebie w kuchni. Niewątpliwą zaletą tego sposobu otwierania frontów, jest spójność kolorystyczna, ponieważ frez wykonywany jest we froncie oraz to, że nie istnieją żadne techniczne przeciwwskazania do wykonania tego rodzaju systemu. Wiele osób, uważa, że jest to niepraktyczne rozwiązanie. We frezach zbiera się kurz oraz okruchy czy pozostałości po pracach kuchennych, przez co należy je często czyścić.

Listwa aluminiowa montowana na froncie

Na rynku dostępnych jest wiele listw o różnych profilach. Mamy tutaj dość duży wybór, dzięki czemu łatwo nam dopasować listwę odpowiednią do naszych potrzeb. Listwy aluminiowe montowane są na front. Pełnią one funkcję systemu bezuchwytowego otwierania, a także zabezpieczają krawędzie frontów przed uszkodzeniem mechanicznym. Warto zwrócić uwagę na to, aby listwy były gładkie i dobrze wyszlifowane. Zastosowanie wysokiej jakości produktu pozwoli nam uniknąć skaleczeń, wynikających z wykorzystania niedopracowanych i zbyt ostrych listw.

Listwa aluminiowa wpuszczana w korpus

Zastosowanie profilowanej listwy wpuszczonej w korpus, to świetna alternatywa dla frezowanych krawędzi frontów. Takie rozwiązanie pozwala nam uzyskać przestrzeń pomiędzy listwą a frontem za którą możemy chwycić, aby otworzyć szafkę czy szufladę. Listwy zazwyczaj występują w kolorze białym lub aluminiowym.

System dotykowy

servo drive uno 1
Tip-on

Jest to mechanizm, który pozwala nam otwierać fronty poprzez ich delikatne przyciśniecie. Należy nacisnąć front, aby odsunął się on korpusu szafki.

Tip-on z cichym domykiem

Nie potrzebujemy dociskania szuflady w momencie jej zamykania. Należy ją popchnąć, a system sam dociągnie ją i bezgłośnie domknie.


System elektryczny Servo-Drive


System ten kontroluje pełne otwarcie szuflady, nawet kiedy jest załadowana po brzegi. Elektroniczne otwieranie możemy zastosować także w zabudowie lodówki czy zmywarki.


Klik-klak

Jest to najpopularniejszy z systemów bezuchwytowych. Nazwa wiąże się z charakterystycznym dźwiękiem kliknięcia w momencie otwierania oraz zamykania frontów. Klik-klak nie posiada możliwości cichego domyku. Front szafki dociskamy tak, aby wcisnąć odbojnik, który wypchnie go do przodu.

Wydłużona krawędź frontu

Jednym z rozwiązań jest zamontowanie nieco wydłużonych krawędzi frontów, które wystają ok. 2 cm ponad korpus frontu. Jest to efekt niewidoczny od zewnątrz, pozwala na otwieranie frontów, a także może maskować system podświetlenia podszafkowego.

 

Każdy z systemów posiada swoje zalety, ale także i wady. Nie każdy uda się zastosować w danym wnętrzu. Zdarza się, że układ kuchni nie pozwala nam na dowolność i skłania ku dokonaniu konkretnego wyboru. Warto więc na etapie projektowania zwrócić uwagę na to, czy dany system może być zastosowany w naszym wnętrzu.

 

Systemy bezuchwytowe to nie tylko domena szafek kuchennych. Podobne rozwiązania stosuje się w meblach do salonu, jadalni czy sypialni.