Poradnik kuchnie

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu


Dlaczego w kuchni śmierdzi?

Wielu z nas korzysta ze zlewu dość lekkomyślnie zapominając, że pewnych rzeczy robić nie powinniśmy. W domu, w którym do zlewu trafiają resztki jedzenia, tłuste ciecze jak choćby oleje czy zawiesiste sosy, a nawet zanieczyszczona woda po sprzątaniu, z piaskiem lub co gorsza, sierścią zwierząt, prędzej czy później pojawi się brzydki zapach w kuchni. Gnijące resztki jedzenia oraz zalegające w rurach śmieci, są świetną pożywką dla bakterii. Zaczynają gnić, powodując smród unoszący się wprost na wnętrze naszej kuchni. Co więc zrobić, kiedy poczujemy, że mamy problem? Jak pozbyć się smrodu ze zlewu? Czy są na to jakieś skuteczne sposoby?
Profilaktyka. Łatwiej zapobiegać niż leczyć.
Skoro zdarza nam się wrzucać do zlewu pozostałości po posiłkach, warto zainwestować w tzw. sitko. Sitko jest metalowym lub silikonowym elementem, montowanym w prosty sposób na otworze w zlewie, przez który do odpływu wpadają wszelkie zanieczyszczenia. Sitko będzie stanowiło bezpośrednią barierę, która odseparuje resztki od wody, dzięki czemu pozostaną one na jego powierzchni, a do odpływu trafi woda. Pozostałości, które osadziły się na sitku, należy zebrać i wyrzucić, a sitko umyć.

Kiedy woda słabo schodzi

Jeśli zauważyliśmy, że woda w naszym zlewie słabiej schodzi lub co gorsza wcale nie chce tego robić, pierwsze co możemy zrobić, to użyć pompki do przepychania rur, potocznie zwanej przepychaczem. Przepychacz składa się z trzonka oraz gumowej nasadki. Nasadkę tą nakładamy na otwór znajdujący się w zlewie i przy pomocy siły naszych rąk pompujemy, wielokrotnie dociskając nasadkę trzonkiem i ciągnąc za uchwyt. Czynność ta ma na celu wytworzyć ciśnienie, za pomocą którego wypompujemy zalegające nieczystości na zewnątrz, udrażniając rurę i umożliwiając swobodny spływ wody.

Domowe sposoby na brzydki zapach ze zlewu. Jakie są domowe sposoby na smród ze zlewozmywaka?

  • Sok z cytryny na nieprzyjemny zapach ze zlewu.

Domowym sposobem na brzydki zapach ze zlewozmywaka jest użycie soku z cytryny. Potrzebujemy do tego celu połowę cytryny, z której wyciskamy sok, który następnie wlewamy do otworu w zlewie, pozostawiając go na ok. 25 min, a następnie zalewamy gorącą wodą. Jeśli problem nie ustąpi spróbujmy użyć soku z całej cytryny w połączeniu z solą kuchenną. Cytrynę kroimy na pół, każdą z połówek obficie posypujemy solą kuchenną, następnie wyciskamy wprost do otworu w zlewie, czekamy ponownie ok. 20-25 minut, a następnie miksturę spłukujemy gorącą wodą. Dzięki temu pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się ze zlewu, beż użycia żrących środków.

  • Ocet i soda oczyszczona

Jeśli zawiodą sposoby z cytryną, warto spróbować sposobu udrażniania rur z użyciem sody oczyszczonej. Do odpływu należy wsypać ok. połowy szklanki sody oczyszczonej, a następnie zalać ją szklanką octu. Po odczekaniu kwadransa należy obficie spłukać zlew ciepłą wodą.
Kiedy domowe sposoby na smród ze zlewozmywaka zawodzą, z pomocą przychodzą detergenty.

Jeśli domowe sposoby to za mało ...

Jeśli wypróbowałeś już wszystkie domowe sposoby, które miały zwalczyć nieprzyjemny zapach unoszący się ze zlewu, a efektu brak, należy wytoczyć ciężkie działa, i zastosować sklepowe środki udrażniające. Gotowe detergenty dostępne na sklepowych półkach, mają udrożnić rury, rozpuścić znajdujące się w nich resztki, a poza tym mają działać antybakteryjnie, dzięki czemu z kuchni zniknie brzydki zapach. Pamiętajmy jednak, że są tą chemiczne środki , które wykazują silne działanie żrące. Decydując się na użycie takiego środka, postępuj ściśle z zaleceniami producenta. Pamiętaj, że wdychanie oparów takich substancji może spowodować podrażnienie, a nawet poparzenie układu oddechowego. Wiele osób posiada nawyk wąchania, różnych preparatów przed ich zakupem. Pod żadnym pozorem nie róbmy tego, jeśli mamy do czynienia z silnie żrącą chemią.
Jeśli wypróbowałeś już wszystkie metody walki z brzydkim zapachem z rur i problem nie ustąpił, możesz spróbować samodzielnie oczyścić syfon znajdujący się pod zlewem. Podstaw pod syfon miskę lub inny pojemnik, do którego spłyną po odkręceniu nakrętki, znajdujące się w nim zanieczyszczenia. Wszystko, co pozostało w syfonie, należy usunąć ręcznie, dlatego zalecamy wykonywanie tej czynności w gumowych rękawiczkach. Po dokładnym oczyszczeniu syfony montujemy nakrętkę na jej miejsce, puszczamy wodę, żeby sprawdzić, czy jest dobrze przykręcona i nie przecieka. Jeśli problem z brzydkim zapachem i brakiem drożności nadal będzie się utrzymywał, pozostaje nam tylko kontakt z fachowcem, który przyjedzie na miejsce, oceni skalę problemu i zaproponuje możliwości rozwiązania go.