Jak zaaranżować salon z jadalnią w funkcjonalny sposób?

Planując wnętrze domu czy mieszkania, inwestorzy coraz częściej decydują się na otwartą przestrzeń dzienną. Co to oznacza? Oznacza to, że nie chcemy już, aby kuchnia, jadalnia oraz salon były samodzielnymi, zamkniętymi pomieszczeniami, a staramy się je w miarę możliwości łączyć.

Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak w funkcjonalny i atrakcyjny sposób połączyć salon z jadalnią?

POKÓJ DZIENNY (2053)

Stoły do jadalni (79)

Salon z jadalnią

Połączenie salonu z jadalnią dość często zauważalne jest w małych mieszkaniach, gdzie nie ma możliwości, aby oddzielić je od siebie, bądź chcemy uzyskać jedną, większą otwartą przestrzeń. Taki zabieg sprawia, że mamy wrażenie większej przestronności mieszkania. Kiedy decydujemy się na aranżację tego typu przestrzeni, dobrze jest pamiętać o spójności obu części. Aby ją uzyskać, wykorzystajmy meble w dopasowanej do siebie kolorystyce oraz w takim samym stylu. Dzięki temu całość będzie ze sobą współgrała. W niewielkich pomieszczeniach warto zastosować sztuczki, dzięki którym uda nam się wizualnie powiększyć wnętrze. Jedną z najbardziej znanych zasad, pozwalających uzyskać ten efekt, jest dobór odpowiedniej kolorystyki. 

Jasne kolory

Zastosowanie jasnych barw bieli, błękitów, beżu czy delikatnej szarości, sprawdzi się rewelacyjnie w niewielkim salonie z jadalnią. Wnętrze będzie wydawało nam się nie tylko świeże i z klasą, ale także znacznie większe niż jest w rzeczywistości.

Ciemne kolory

Zastosowanie głębokich ciemnych barw da nam skutek odwrotny. Pomieszczenie będzie wydawało nam się zdecydowanie mniejsze i bardziej przytłaczające. Odpowiednie dodatki, lustra oraz oświetlenie, mogą tutaj zdziałać cuda. Nadadzą wnętrzu charakteru oraz wprowadzą odpowiedni nastrój.

Łączenie salonu z jadalnią

nie jest zarezerwowane wyłącznie dla małych przestrzeni. Jest to trend, który równie chętnie przenoszony jest do pomieszczeń o dużych gabarytach. Wydawać by się mogło, że nie ma niczego trudnego w zaaranżowaniu okazałej przestrzeni. Nic bardziej mylnego. To właśnie duże pomieszczenia dostarczają nam sporych kłopotów podczas ich projektowania. Aranżując taką przestrzeń, powinniśmy wydzielić funkcjonalne strefy użytkowe. Ustawiając stylową komodę tuż za plecami kanapy czy narożnika, zaznaczymy gdzie kończy się część wypoczykowa, a zaczyna strefa jadalniana. Wyznaczyć strefy można także przy pomocy elementów konstrukcyjnych takich jak np. belka stropowa, słupy konstrukcyjne. Można także wykorzystać w tym celu kominek, który idealnie pasuje do jednej i drugiej części domu czy mieszkania.

Podział przestrzeni

Podziału przestrzeni można także dokonać przy pomocy dywanu, na którym ustawiamy stół wraz z krzesłami, możemy także wydzielić strefę jadalnianą dzięki użyciu takiej samej deski czy paneli, ale o różnym wybarwieniu, czy ułożeniu terakoty w miejscu, w którym będzie cześć jadalniana. Jeśli chcemy jednak nieco rozdzielić jadalnię od salonu, możemy stworzyć przepierzenie z bardzo popularnych ostatnio lameli czy np. Ażurowej ścianki lub regału.

Jadalnia, która przynależy do salonu zyskuje na prestiżu, gdyż ulokowana wśród atrakcyjnie zaaranżowanej strefy dziennej, staje się idealnym miejscem do wspólnego spożywania posiłków w rodzinnym gronie.