Poradnik kuchnie

Jak zaplanować kuchnię na poddaszu?

Kuchnie usytuowane na poddaszu nie są łatwym do urządzenia pomieszczeniem. Największych problemów dostarczają skosy. Jednak poza skosami dużym wyzwaniem może okazać się także odpowiednia wentylacja oraz wybór oświetlenia. Nie powinniśmy działać spontanicznie i zostawiać wykonanie i aranżację kuchni przypadkowi. Projektowanie kuchni usytuowanej na poddaszu należy więc rozpocząć od zaplanowania, gdzie w pomieszczeniu zamontować wentylację, wybrać miejsca na punkty świetlne, tak aby była wystarczająco dobrze doświetlona. Dopiero kiedy mamy już gotowy plan kuchni ze skosami, możemy przejść do jego realizacji.

Od czego zacząć urządzanie kuchni na poddaszu?

okno na strychy

Jeśli pomieszczenie daje nam taką możliwość, to powinniśmy zacząć od wyboru strony, po której chcemy mieć zlokalizowane meble kuchenne. Najlepiej, gdyby było to ułożenie północne lub wschodnie. Ma to spore znaczenie, ponieważ lokalizacja południowa i zachodnia sprawia, że wystawiony na działanie słońca dach mocno się nagrzewa, a w połączeniu z ciepłem wydzielanym podczas gotowania czy pieczenia, może znacznie obniżyć komfort jej użytkowania ze względu na panującą wewnątrz wysoką temperaturę. Może to być uciążliwe, zwłaszcza latem. Ważne też jest odpowiednie rozmieszczenie i wielkość okien połaciowych. Przyjmuje się, że okna dachowe powinny mieć 10% powierzchni podłogi w pomieszczeniu. Okna dachowe wbrew pozorom doświetlają pomieszczenia lepiej niż klasyczne okna ścienne.

 Stosując się do zasady, że im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym okna powinny być dłuższe; możemy zyskać naprawdę dobre doświetlenie naszego wnętrza. Pamiętajmy, że również w kuchni mamy możliwość zastosowania rolet okiennych, dzięki czemu łatwiej będzie nam kontrolować ilość wpadających do środka promieni słonecznych. Bardzo ważnym aspektem przy projektowaniu kuchni, jest użycie odpowiedniej wentylacji. Przepisy dotyczące wentylacji grawitacyjnej określają minimalną długość przewodów zastosowanych w instalacji. Jest to aspekt, który może utrudnić bądź uniemożliwić zastosowanie tego typu wentylacji w naszej kuchni na poddaszu. Warto przedyskutować ten temat ze specjalistą, który pomoże nam dobrać rodzaj wentylacji odpowiedni dla naszych potrzeb i możliwości.

Powierzchnia użytkowa kuchni ze skosami

Pomieszczenia ograniczone skosami, mają mniejszą powierzchnię użytkową. Przyjmujemy za powierzchnię użytkową obszar, gdzie wysokość ścian wynosi powyżej 190 cm. Na szczęście miejsca ze skosami, możemy także wykorzystać, stosując odpowiednie zabudowy meblowe, bądź kupując meble modułowe o odpowiednich wymiarach.

Meblowanie kuchni na poddaszu

Przestrzeń w kuchni ze skosami zobowiązuje nas do wyboru odpowiednich mebli. Ponieważ, nie wszędzie będziemy mogli ustawić szafki stojące, kuchenkę czy lodówkę, a skosy utrudnią nam powieszenie szafek górnych, warto zadbać o wcześniejsze przygotowanie projektu kuchni. 

Specjaliści KBF Meble na podstawie pomiarów pomieszczenia, pomogą Ci stworzyć projekt mebli na wymiar, lub skompletują z dostępnych modułów meblowych, zestaw idealny dla Ciebie. Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy, aby projektant mógł się z nami skontaktować. Warto poświęcić te kwestie profesjonalistom, gdyż nieumiejętne rozmieszczenie mebli oraz sprzętów AGD może sprawić, że kuchnia stanie się nieergonomiczna i niewygodna w użytkowaniu. 

 

Zdjęcia: wirestock, pinterest