Poradnik kuchnie

Jak ustawić meble kuchenne

Na funkcjonalność i ergonomię naszej kuchni największy wpływ ma odpowiednie ustawienie mebli, a także sprzętów AGD. Żeby móc bezproblemowo korzystać z naszej kuchni, warto wcześniej przemyśleć ich rozmieszczenie. W jaki sposób rozstawić meble i sprzęty kuchenne, aby móc w jak największym stopniu korzystać z możliwości swojej kuchni?

Strefy kuchenne

BlankaNuchwyty czarne

Aby móc w pełni i bez zakłóceń korzystać z naszej kuchni, powinniśmy w odpowiedni sposób zaplanować ciąg kuchenny. Dzięki wyróżnieniu i zaprojektowaniu pięciu stref kuchennych będziemy mogli zaoszczędzić energię oraz czas. W jaki sposób wyróżnić strefy kuchenne?
Pierwszą strefą, są miejsca, w których przechowujemy produkty spożywcze. Są to szafki, szafa oraz lodówka.

Druga strefa to miejsca, w których możemy przechowywać naczynia oraz niewielki gabarytowo sprzęt AGD. Trzecią strefę, nazywamy strefą mokrą. Jest to część, w której znajduje się zlewozmywak oraz zmywarka. Czwarta strefa, czyli strefa przygotowywania posiłków. Jest to część na blacie kuchennym, gdzie przygotowujemy produkty do upieczenia bądź gotowania. Ostatnia strefa to strefa gotowania. Znajdują się w niej płyta grzewcza oraz piekarnik czy mikrofalówka.

 

Organizacja kuchni

VELLA BIAĚY POĚYSK SZARY POĚYSK_

Najważniejsze z elementów przy aranżacji kuchni jest to, aby była ona jak najbardziej ergonomiczna. Zasada trójkąta roboczego pozwala nam rozplanować w kuchni sprzęty i meble w taki sposób, aby to osiągnąć. Mówi nam ona o tym, jakie odległości powinniśmy zachować pomiędzy strefami przechowywania, zmywania oraz gotowania. Najprościej mówiąc lodówką, zlewozmywakiem czy zmywarką a płytą grzewczą i piekarnikiem.

Odległość od lodówki do zlewu powinna wynosić pomiędzy 120 a 210 cm. Pomiędzy zlewem a strefą, w której gotujemy, czyli piekarnikiem również 120 a 210cm, chyba że parametry kuchni nam na to nie pozwalają, wtedy wystarczy zmniejszyć ją do 90 cm. 

Pomiędzy zlewem a strefą, w której gotujemy, czyli piekarnikiem również 120 a 210cm, chyba że parametry kuchni nam na to nie pozwalają, wtedy wystarczy zmniejszyć ją do 90 cm. 

Dystans między lodówką a kuchenką powinien wynieść minimum 120 cm, ale nie przekraczać 270 cm.  Odległości te zostały opracowane w taki sposób, aby ułatwić nam najlepsze rozmieszczenie sprzętów AGD w celu uzyskania efektu przestrzennej i funkcjonalnej kuchni. 

Dzięki zachowaniu sugerowanych parametrów nie będziemy czuli się skrępowani we własnej kuchni, a wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria pozostaną w bezpiecznej i wygodnej odległości od siebie.

 

Jednorzędowy układ

Co oznacza jednorzędowy układ mebli? Polega to na tym, że meble kuchenne są rozmieszczone wyłącznie na jednej ze ścian. Jest to opcja bardzo często wykorzystywana w małych i ciasnych kuchniach. Wykorzystujemy w niej szafki dolne i górne, ale trzymamy się wyłącznie jednej linii. W takim przypadku nie zastosujemy zasady trójkąta roboczego. Ze względu na specyfikę takiego układu mebli, mówimy o ergonomicznym ciągu kuchennym. Oznacza to, że wszystkie sprzęty ułożone zostaną w jednej linii, ale w tym przypadku należy również pamiętać o zachowaniu należytych odległości pomiędzy urządzeniami.

Układ dwurzędowy

Jest to układ zabudowy, w którym meble ustawione są w dwóch równoległych ciągach. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w długich i szerokich pomieszczeniach kuchennych.

Układ w literę L

Jest to jeden z najbardziej popularnych układów mebli występujący w naszych kuchniach. Jest dość uniwersalny, dlatego sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Meble przy takim układzie znajdują się wzdłuż dwóch przylegających do siebie ścian.

Układ w kształcie litery U

W tym układzie zabudowa kuchenna pojawi się na trzech ścianach. Sprawdzi się dobrze w dużych, przestrzennych pomieszczeniach. Bez problemu zastosujemy w tym przypadku zasadę trójkąta roboczego.

Układ w kształcie litery G

O takim układzie mówimy, gdy zabudowa powiększona jest o dodatkowy element, którym może być półwysep oddzielający część kuchenną od dziennej.

Kuchnia z wyspą

Wyspa jest bardzo praktycznym elementem. Dodatkowym miejscem do przechowywania, a także daje nam możliwość zainstalowania płyty grzewczej, piekarnika czy zlewozmywaka. Wszystko w zależności od naszych potrzeb.


Pamiętajmy aby pracę nad naszą kuchnią zacząć od dobrze przemyślanego projektu. Dzięki temu osiągniemy najlepsze efekty oraz unikniemy wpadek i niepotrzebnego stresu.