Poradnik kuchnie

Jaki front wybrać do kuchni?

Każdy z nas prędzej czy późnej, stanie przed dylematem: jakie meble kuchenne wybrać? Meble w stylu skandynawskim, kuchenne meble rustykalne, a może meble industrialne w stylu nowoczesnym? Powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że nie tylko styl się liczy.

Z czego zbudowane są szafki kuchenne?

Blanka_1_biała

Niewidoczne korpusy mebli są zbudowane z płyty wiórowej MDF lub fornirowanej płyty wiórowej. Dla nas najważniejszą jednak częścią są fronty meblowe. Fronty mebli kuchennych odpowiadają za styl, trwałość oraz estetykę zabudowy. Najczęściej wykonywane są z drewna, płyt drewnopochodnych lub szkła.

Drewno naturalne

Drewno naturalne charakteryzuje się dużą trwałością. Do produkcji mebli używa się najczęściej dębu, buku, sosny, olchy i brzozy. Powierzchnię frontu wykonanego z drewna woskuje się lub lakieruje. W ramach oszczędności często stosuje się praktykę bejcowania tańszego rodzaju drewna, aby imitowało ono wygląd droższego. Lepszy efekt wizualny daje jednak pokrycie go cienką warstwą forniru szlachetnego gatunku drewna. Należy pamiętać, że drewno pod wpływem niekorzystnych warunków, takich jak narażenie na kontakt z dużą wilgotnością czy wysoką temperaturą, może ulegać pęknięciom czy wypaczeniom. Odpowiednia konserwacja znacznie spowalnia ten proces.

Płyta MDF

Płyta MDF porównywalna jest twardością do miękkiego drewna litego, jest trwała i bardziej odporna na wilgoć niż drewno. Płyta MDF jest znacznie tańszym materiałem niż drewno. Jej powierzchnia może być pokrywana cienką warstwą forniru z drewna naturalnego, lakierem, melaminą czy folią PCV. Płyta MDF jest też podatna na formowanie, dzięki czemu drzwi frontów mogą posiadać dekoracyjnie opracowane krawędzie.

Szkło

Szkło, coraz częściej wybierany materiał do wykończenia frontów zewnętrznych szafek, szczególnie w kuchniach w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Do wyboru mamy szkło przejrzyste, mleczne, lakierowane, a także witraże.

Czym wykończyć meble kuchenne?

Jeśli zdecydowaliśmy się na płyty drewnopochodne, zostaną one najpewniej pokryte tworzywami sztucznymi jak np.: folia PCV, lakier czy laminat lub fornirem, który sprawi, że front będzie wyglądał, jakby został wykonany z litego drewna.

Laminat

Laminat jest tworzywem, które nie poddaje się łatwo próbom formowania pod wpływem temperatury. Używa się więc go do pokrywania powierzchni, które są gładkie. Charakteryzuje się dużą trwałością oraz łatwością utrzymania.

Folia PCV

Folia PCV nakładana jest na fronty meblowe przy pomocy wysokiej temperatury. Nakładana jest zarówno na fronty, jak i krawędzie, dzięki czemu mamy większą pewność, że nie zacznie się ona odklejać. Folie te są dość odporne na uszkodzenia czy zarysowania oraz łatwe w czyszczeniu.

Akryl

Fronty akrylowe przypominają fronty foliowane czy lakierowane na wysoki połysk. Pokryta akrylem płyta wiórowa jest sztywna, odporna na zarysowania i łatwa w utrzymaniu. Dużą zaletą frontów akrylowych jest to, że jeśli na przestrzeni lat ulegną zmatowieniu, można to naprawić przy pomocy pasty polerskiej.

Lakier

Dużo bardziej podatnym na uszkodzenia jest lakier. Im mniejsza ilość warstw nałożona jest na front, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia. Meble pokryte lakierem mogą występować w połysku, macie, pół połysku lub półmacie. W przypadku drewna litego najczęściej stosowany jest lakier bezbarwny, który ma za zadanie podkreślić naturalne piękno struktury.


Dobór odpowiedniego frontu zależy od tego, jaki budżet chcemy przeznaczyć, jaki kolor z danego próbnika nam się podoba, ale przede wszystkim fronty muszą być praktyczne, wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Bądź co bądź nie wymieniamy kuchni co roku.