Jak zabezpieczyć dom przed małym dzieckiem?
Dom lub mieszkanie mogą być wspaniałym placem zabaw dla małego dziecka, ale też źródłem wielu niebezpieczeństw. Dzieci posiadają nieograniczoną wyobraźnię, z dużą starannością eksplorują wnętrza domu, co niestety może stać się dla nich zagrożeniem. Jako rodzice, czy opiekunowie musimy wykazać się zapobiegliwością i odpowiednio zabezpieczyć miejsca, meble oraz rzeczy, które mogłyby przyczynić się do nieszczęśliwego wypadku. W dzisiejszym poradniku postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co i jaki sposób zabezpieczyć przed dzieckiem, aby było ono bezpieczne?
Jakie miejsca mogą stanowić potencjalnie zagrożenie dla dziecka i jak je zabezpieczyć?
Gniazdka elektryczne, okablowanie, przedłużacze. Jak zabezpieczyć gniazdka i kable przed dzieckiem?
Gniazdka elektryczne w bardzo wielu przypadkach, są źródłem zainteresowania małych dzieci. Niestety bardzo często próbują one włożyć paluszki lub różne przedmioty w otwory, które się w nich znajdują. Aby ograniczyć dziecku taką możliwość, należy zakupić specjalne nakładki ochronne tzw. zaślepki, których montaż jest niezwykle prosty. Zaślepki te, będą stanowił blokadę, dzięki której dziecko będzie miało znacznie utrudnione zadanie. Jeśli chodzi zaś o przedłużacze czy okablowanie, należy zadbać o to, żeby nie znajdowały się one w zasięgu rąk dziecka. Jeśli istnieje taka możliwość chowajmy przedłużacze w miejscach do których dziecko nie będzie miało dostępu. Okablowanie schowajmy w specjalnych, przeznaczonych do tego celu listwach, korytkach kablowych. Warto to robić, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co nasza pociecha wymyśli. Małe dzieci mają tendencję do wkładania różnych rzeczy do buzi. Przegryzienie kabla, może grozić porażeniem prądem, pociągnięcie zaś takiego kabla, może spowodować, że na dziecko spadnie ciężki przedmiot czy sprzęt.
Schody. Jak zabezpieczyć schody przed dzieckiem?
Kolejnym źródłem niebezpieczeństwa dla naszych pociech, mogą być schody. W momencie, kiedy nasze dziecko jest jeszcze małe, jego ruchy są dość niezdarne i nieskoordynowane, dobrym sposobem, który sprawi, że dziecko będzie bezpieczne, jest montaż specjalnych bramek zabezpieczających. Bramki będą stanowiły zaporę, którą dziecku będzie trudno przekroczyć, dzięki czemu, prawdopodobieństwo jego upadku ze schodów, znacznie się zmniejszy. Bramki montujemy zarówno na dole, jak i u szczytu schodów. Powinny one posiadać zasuwy, które uniemożliwią dziecku, samodzielne ich otwieranie.
Kuchenka. Jak zabezpieczyć kuchenkę przed dzieckiem?
Ponieważ kuchenki z jakiegoś powodu, stanowią przedmiot zainteresowania dzieci, warto pomyśleć o zakupie modelu, który posiada fabryczne zabezpieczenia przed dziećmi w postaci opcji klawisza blokującego kuchenkę czy piekarnik lub chowanych kurków. Utrudniają one dziecku, włączenie kuchenki, czy odkręcenie gazu w przypadku kuchenek gazowych. Jeśli nie posiadamy funduszy na taki cel, bądź nie chcemy tego robić, w niektórych modelach istnieje możliwość wymiany kurków na takie, które wymagają jednoczesnego wciśnięcia oraz przekręcenia, aby uruchomić palnik czy pole grzewcze. Możemy także zakupić specjalną osłonkę zabezpieczającą, która będzie stanowiła dystans pomiędzy dzieckiem a pokrętłami. Podobną osłonę można zamontować na kuchence, aby uniemożliwić dziecku sięgnięcie do garnków czy patelni, które znajdują się na płycie grzewczej czy palnikach. Domowe sposoby zabezpieczenia kuchenki, to wiązanie grubymi gumami kurków, aby uniemożliwić ich przekręcenie, czy postawienie dużego przedmiotu, który ograniczy dziecku dostęp do kuchenki czy piekarnika.
FRONT I KORPUS |
WSTAWKA |
WSTAWKA |
WSTAWKA |
Sonoma Jasna |
Biała |
Antracyt |
Sonoma Jasna |
FRONT I KORPUS |
|
|
Szafki, szuflady, meblościanki, meble. Jak zabezpieczyć szafki i meble przed dzieckiem?
Nisko usytuowane szafki i szuflady, najprawdopodobniej staną się obiektem zainteresowania naszego dziecka, warto więc zadbać o to, aby nie znajdowały się tam żadne przedmioty, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla dziecka. Środki chemiczne, ostre przedmioty, oraz rzeczy czy dokumenty, które dziecko może zniszczyć lub zrobić sobie nimi krzywdę, powinny znajdować się w wyższych partiach mebli. Na niższych półkach, czy w dolnych szufladach, ułóżmy ręczniki, ubrania, bieliznę osobistą. Aby dziecko miało utrudniony dostęp do wnętrza mebli, można zamontować na drzwiach szafek specjalne zamki magnetyczne. Meble wolnostojące, takie jak np. regały, zamontujmy za pomocą kotwicy meblowej, aby uniknąć możliwości przewrócenia się go na dziecko. Niebezpieczne dla naszych dzieci mogą być też ostro wykończone meble. Możemy zastosować na nich zabezpieczenia narożnika, dzięki któremu nasza pociecha bardzo nie ucierpi, kiedy przypadkowo uderzy w zabezpieczony w ten sposób kant stołu czy łóżka.
Drzwi. Jak zabezpieczyć drzwi przed dzieckiem?
Drzwi mogą stać się niebezpieczne, ponieważ dziecko z łatwością może przytrzasnąć sobie nimi paluszki. Warto zamontować więc blokady na drzwi, które mu to uniemożliwią. Prowizorycznie można także przystawić drzwi pufą lub krzesłem, na czas, kiedy dziecko bawi się czy raczkuje w ich pobliżu.
Zgodnie ze starym powiedzeniem: „Lepiej na zimne dmuchać, niż się sparzyć”, postarajmy się zabezpieczyć dom w taki sposób, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, nie czekajmy do chwili, aż coś złego się wydarzy.
- Korpus: płyta meblowa laminowana, obrzeże ABS
- Nogi: płyta oklejona melaniną