Poradnik meble drewniane, Poradnik meble tapicerowane

Jak urządzić pokój studenta?

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, w którym staje przed wyzwaniem, jakim jest przearanżowanie pokoju dziecięco-nastoletniego, na pokój spełniający oczekiwania studenta. Pokój studenta to miejsce, które musi być przede wszystkim funkcjonalne. Powinien łączyć w sobie część przeznaczoną do pracy i nauki, miejsce odpoczynku, a także spotkań ze znajomymi. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka pomysłów, jak stworzyć pokój przyjazny studentowi.

Pokój studenta w rodzinnym domu

Tworząc pokój dla studenta, trzeba pamiętać, że ma to być jego azyl. Nie kierujmy się własnym gustem, a osoby, która będzie to miejsce zamieszkiwać. Dla młodych ludzi bardzo ważna jest moda. Musimy więc znaleźć sposób na to, żeby sprawić, aby pokój był funkcjonalny, wygodny oraz wpisywał się w aktualnie obowiązujące trendy.
Aranżację pokoju powinniśmy zacząć od opróżnienia go ze wszystkich rzeczy, które się w nim aktualnie znajdują. Przesegregujmy je i zastanówmy się, czy coś uda nam się wykorzystać ponownie, jeśli nie, pozbądźmy się tego. Pierwszą rzeczą, jaką należy ustalić, to styl, w jakim planujemy wykończyć pomieszczenie dla studenta. Studenci chętnie stawiają na minimalizm i proste formy, lubią nowoczesne, nieprzesadzone wnętrza. Ważne jest też ustalenie kolorów. Wnętrze nie powinno rozpraszać. Ostre, agresywne barwy, mogą dekoncentrować i sprawiać, że ciężko będzie im skupić myśli. Radzimy zdecydować się na spokojne, stonowane kolory. Aby wnętrze nie było zbyt przaśne i kolorowe, wybierzmy kolor wiodący i grajmy jego odcieniami. Możemy też pobawić się kontrastami, ale starajmy się nie wprowadzać zbyt wielu mocnych kolorów. Kolejnym ruchem jest zaplanowanie przestrzeni. Bez względu na to, jak duże jest pomieszczenie, bezwzględnie należy wydzielić w nim strefy. Strefa przeznaczona na naukę, gdzie stanie biurko i fotel, strefa odpoczynku z łóżkiem i strefa tzw. chill outu, gdzie będzie można przyjąć znajomych. Kiedy przestrzeń jest ograniczona, warto inwestować w wielofunkcyjne meble. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem, które można zastosować w pokoju studenckim, są półkotapczany. Dzięki opcji chowania łóżka w głąb szafy jesteśmy w stanie zyskać w ciągu dnia, całą przestrzeń, jaką normalnie zabierałoby nam standardowe łóżko. Druga opcja, jaką warto rozważyć, to kanapa z funkcją spania. W nocy otrzymujemy komfortowe łóżko, za dnia zaś miejsce, gdzie ugościmy znajomych, którzy wpadną nas odwiedzić. Biurko w postaci składanego blatu przytwierdzonego do ściany, także pozwoli nam zaoszczędzić przestrzeń, podczas gdy nie korzystamy z mebla.

Na co zwrócić uwagę urządzając przestrzeń dla studenta?

  • Bardzo ważnym elementem, jest odpowiednie oświetlenie. Ponieważ pokój studenta to miejsce wielofunkcyjne, tak samo powinniśmy podejść do tematu oświetlenia. Poza centralnie zainstalowanym oświetleniem sufitowym powinniśmy doświetlić też miejsce przy łóżku oraz dobrać odpowiednią lampę w miejscu nauki.
  • Decydując się na biurko, zwróćmy uwagę na jego wymiary oraz miejsce do przechowywania. W zależności od naszych potrzeb biurko może posiadać np. same szuflady, szafkę i szuflady, lub samą szafkę. Biurko powinno mieć takie wymiary, aby bez problemu zmieścić monitor komputera czy laptop, a także książki i potrzebne notatki.
  • W pokoju studenta powinna znajdować się także pojemna szafa, która będzie w stanie pomieścić całą jego garderobę. Kupując szafę oczywiście przede wszystkim sprawdzamy na jakich wymiarów mebel możemy sobie pozwolić. Następnie wedle potrzeb, ustalamy jego wnętrze. Musimy zdecydować, w jakiej konfiguracji powinny być rozmieszczone półki, szafki czy relingi. Powinniśmy rozważyć także, rodzaj otwierania szafy. Czy decydujemy się na klasyczne drzwi, czy może opcję z drzwiami przesuwnymi? Wersja z drzwiami przesuwnymi jest nieco bardziej praktyczna, gdyż nie wymaga dodatkowej przestrzeni dla ruchu drzwi podczas ich otwierania.
  • Jeśli chcemy, aby wnętrze było bardziej spersonalizowane, wybierzmy dekoracje nawiązujące do zainteresowań młodego człowieka. Plakaty w prostych ramach, fototapetę tematyczną, obrazy. Ciepła wnętrzu dodadzą woalowe, długie firany, długie, zasłony, ozdobne poszewki na poduszki czy narzuta na łóżko. Kwiaty w doniczkach dodadzą wnętrzu życia.

Pokój do wynajęcia. Pokój dla studenta na wynajem

Aranżacja, która sprawdza się jako propozycja zarówno dla studentki, jak i studenta, musi być uniwersalna. Powinno to być jasne, przestronne wnętrze, które będzie zawierało przynajmniej podstawowe wyposażenie, takie jak miejsce do spania, biurko, krzesło biurowe oraz szafę. Jako właściciele nie musimy inwestować w ten cel dużych środków pieniężnych. Wśród propozycji producentów mebli, jesteśmy w stanie znaleźć całe, dopasowane do siebie, zestawy mebli, w okazyjnych cenach. Okazjonalnie pojawiające się na stronach internetowych sklepów meblowych promocje oraz rabaty, pozwalają nam zaoszczędzić dodatkową gotówkę. Warto więc je śledzić. Decydując się na zakup zestawu meblowego, masz ułatwioną sprawę, jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Wystarczą pomalowane na biały kolor ściany, kilka dodatków, w neutralnych kolorach, które sprawią, że wnętrze stanie się nieco bardziej przytulne, zawieszenie zasłon i pokój gotowy jest do wynajęcia.