Poradnik meble tapicerowane

Sprężyna falista czy bonell w mojej kanapie?

Meble tapicerowane składają się z wielu warstw. Każda warstwa powinna spełniać określone zadanie. Właściwa ocena mebla tapicerowanego polega, na sprawdzeniu, z jakich tworzyw jest on zbudowany i określeniu czy zastosowane materiały sprawią, że mebel będzie trwały, dla kogo jest dedykowany, oraz czy będzie spełniał nasze oczekiwania?

Konstrukcja mebla

MIDLAND -ta

Za zalety mebla tapicerowanego każdy klient może uznać coś innego. Dla jednego z nas atutem będzie trwały stelaż wyprodukowany z drzew liściastych, drugiego zaś skusi atrakcyjna cena wynikająca z użycia do budowy konstrukcji płyty wiórowej.
Podobnie będzie jeśli chodzi o wypełnień mebli tapicerowanych. Jeden klient doceni warstwę wykonaną z niezapadających się sprężyn falistych mocowanych do stelaża przy pomocy metalowych zaczepów, inny elastyczne pasy tapicerskie, które wpłyną także korzystnie na ostateczną cenę mebla.
Jeśli chodzi o warstwę wierzchnią mebli, czyli obicia, mogą być one wykonane np. z tkanin naturalnych jak len, jedwab, bawełna czy wełna. Tkaniny te są przyjazne naszej skórze, niestety są one podatne na zabrudzenia, które dużo trudniej, niż w przypadku tkanin syntetycznych, oczyścić. Z łatwością wchłaniają też wodę oraz płyny. Nie są też odporne na słońce ani mole. Obicia z tkanin syntetycznych, choć nie są tak przyjemne w dotyku i miłe dla ciała, jak tkaniny naturalne, również mają swoje zalety. Istotną rzeczą jest łatwość utrzymania czystości mebla pokrytego tkaniną syntetyczną. Stosunkowo łatwo się je czyści oraz nie przepuszczają wody, dzięki czemu, gdy dojdzie do rozlania na taki mebel np. wina czy wody, w dużej mierze zbiorą się one na powierzchni materiału, dzięki czemu z łatwością można je usunąć. Poza powłoką dzięki, której materiał jest odporny na wchłanianie płynu, tkaniny syntetyczne odporne są także na działanie światła słonecznego, przetarcia czy mole.

Warstwy mebli tapicerowanych

bonell

Meble tapicerowane składają się z pięciu warstw.

1. Pierwszą z nich jest warstwa nośna. Nazywamy tak stelaż meblowy. Składa się on z ramy, przegród, mocowań, okuć oraz boczków. Warstwę tą możemy nazwać kręgosłupem mebla. Odpowiada bowiem ona za trwałość całej konstrukcji oraz niezmienność jej wymiarów. W przypadku droższych mebli będzie ona wykonana z wytrzymałego drewna liściastego. Przegrody lub jedna z przegród, będą wykonane ze sklejki, która charakteryzuje się wysoką odpornością na obciążenia mechaniczne. Profile boczne, które posiadają łuki czy zaokrąglenia, mogą być wykonane ze sklejki giętej. Profile mogą być również wykonane z tapicerskiej pianki poliuretanowej o odpowiedniej gęstości, chociażby T35.
Jeśli chodzi o meble z niższej półki cenowej, stelaż w nich będzie wykonany z miękkiego drewna, jak brzoza czy sosna, płyty wiórowej lub MDF. Mocowania okuć do płyty wiórowej nie są tak trwałe, jak w przypadku twardego drewna. W tańszych meblach przegrody również będą wykonane z płyty wiórowej, a boczki zostaną wyprofilowane przy pomocy kartonu. Boczki, które nie posiadają łuków lub ich zaoblenia są niewielkie, producent najprawdopodobniej użyje płytę pilśniową lub meblową albo HDF. Zastosowanie tańszych rozwiązań przekłada się na ostateczną cenę mebla.

2. Drugą z warstw jest warstwa podtrzymująca, czyli elementy, które będą odpowiedzialne za trzymanie odpowiedniej formy siedziska i oparć. Wpływa ona również na komfort użytkowania mebla. Bardzo ważne jest jakich materiałów użyto przy produkcji. Czy są one sztywne (listwy drewniane, płyta pilśniowa lub wiórowa), elastyczne (pasy tapicerskie) czy może sprężynują (sprężyny faliste, listwy wykonane ze sklejki). Ważnym elementem są też zastosowane mocowania. W przypadku użycia sprężyn falistych, mocowania dokonuje się przy pomocy zaczepów ze sztucznego tworzywa za pomocą zszywek przypiętych do ramy lub metalowych zaczepów przytwierdzonych wkrętami. Drugie rozwiązanie jest trwalsze, ale droższe, gwarantuje jednak zdecydowanie większą ochronę przed zapadnięciem się siedziska.
W warstwie tej znajdziemy sprężyny faliste. Bonell natomiast może być użyty w warstwie sprężynującej. Z racji tego, że używane są one w różnych warstwach mebla, nie powinno ich się porównywać na zasadzie wyboru, która opcja jest lepsza, bowiem mają one całkiem inne zadania, ale zastosowanie jednych nie wyklucza użycia drugich w tym samym meblu.

3. Warstwa trzecia to warstwa sprężynująca. Ma za zadanie dawać komfort siedzenia oraz oparcia, a także odpowiada za trwałość siedziska. Najczęściej użyte w tej warstwie rozwiązania, to sprężyny bonellowe, kieszeniowe, pianki typu T, pianki HR, lateksowe, visco czy maty pół puchowe.

4. Warstwa czwarta, czyli warstwa wyściełająca. Ma za zadanie niwelowanie wszelkich nierówności, które mogłyby znajdować się pod tkaniną. W warstwie tej stosowane są owaty, które są przyszywane do spodniej warstwy pokrowca. Dzięki temu zabiegowi, tapicerowi jest łatwiej ułożyć tkaninę, a także niweluje ona nierówności oraz nadaje dodatkową miękkość, oraz puszystość.

5. Warstwa piąta – obicia. Są to materiały użyte do obicia mebla. W zależności od potrzeb oraz gustu mogą to być materiały naturalne, sztuczne, skóry oraz tkaniny syntetyczne.