Bez kategorii, Poradnik materace

Stelaż- fundament zdrowego snu

Stelaże pod materac

Choć stelaż do łóżka wydaje się najmniej ważnym elementem w rzeczywistości jego wybór ma duży wpływ na komfort spania, ale również na żywotność materaca. Stanowi on podparcie dla materaca oraz zapewnia mu wentylację. I tylko odpowiednie dobranie obu tych elementów zapewni nam komfort spania. Zakup materaca z roku na rok jest coraz bardziej świadomy jednak wybór stelaża jest wciąż lekceważony. Dziś przyjrzyjmy się właśnie temu drugiemu punktowi.

Stelaż składa się z listew, najczęściej drewnianych (choć zdarzają się metalowe). To na nich opiera się cały materac. Nie można więc pozwolić, żeby odstępy pomiędzy pojedynczymi listwami były zbyt duże, bo mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia materaca poprzez jego zapadanie. Jednak zbyt blisko siebie osadzone elementy uniemożliwią prawidłową wentylację.

Rodzaje

Na rynku dostępne są różne rodzaje stelaży. Najprostszym jest klasyczny typu „ruszt”, w którym listewki umocowane są na sztywno do ramy. Ten model ze względu na budowę nie posiada amortyzacji ruchu podczas snu co może wpłynąć na szybsze zużycie materaca.

Stelaż klasyczny rolowany na taśmie nie jest przytwierdzony do ramy co ułatwia jego montaż. Wystarczy go rozwinąć i położyć na ramie. Dzięki taśmom wystarczy go rozciągnąć na całości, a listewki same równo się ułożą. Warto jednak pierwszą oraz ostatnią z listewek przymocować do ramy np. za pomocą wkrętów, by ustabilizować całą konstrukcję. Najlepiej do niego wybrać materac bonelowy lub kieszeniowy (pamiętając by między listewkami stelaża nie było zbyt dużych przerw).

Najczęściej wybieranym stelażem jest typ elastyczny. Ma listewki umocowane w uchwytach najczęściej wykonanych z gumy lub kauczuku. A jego listewki są bardziej sprężyste dzięki klejeniu warstwowemu. Elastyczność konstrukcji sprawia, że ugina się ona lekko pod ciężarem ciała. Ten rodzaj znacznie wydłuża żywotność materaca i poprawia komfort spania.

Kolejną opcją jest stelaż elastyczny regulowany. Tak jak poprzedni ma elastyczne listwy, ale do tego posiada zamontowane uchwyty co pozwala dobrać sprężystość i twardość w różnych odcinkach w zależności od potrzeb i upodobań kupującego.

Jeszcze wygodniejszą wersją jest stelaż regulowany manualnie lub elektrycznie typu „flex”. Posiada te same cechy co elastyczny regulowany, ale do tego można ustawiać ułożenie zagłówka i zanóżka. Szczególnie doceniany przez osoby, które dużo leżą np. z powodu choroby. Ten stelaż ze względu na wykrzywienie zalecany jest do materaca piankowego i lateksowego. 

Na koniec rodzaj, którego raczej nie kupuje się osobno, a występuje jako wyposażenie wysokiej jakości łóżek. Chodzi o stelaż podnoszony. W tym przypadku cała rama jest unoszona za pomocą mechanizmów z cichymi siłownikami gazowymi, które ułatwiają podniesienie konstrukcji nawet z dużym i ciężkim materacem. Na ramie najczęściej umieszcza się listwy stelaża elastycznego lub typu „flex”.

Czy rozmiar ma znaczenie?

W ostatnim czasie coraz częściej pary dobierają na wspólne łóżko osobne kołdry czy innej miękkości materace, z powodu różnych dolegliwości i preferencji. Czy zatem warto się też zastanowić nad dwoma osobnymi stelażami na jednym dużym łóżku? Niekoniecznie. O ile cechy stelażu nie przeszkadzają w użytkowaniu obu z materacy nic nie stoi na przeszkodzie by był jeden wspólny. Ma to nawet swoje plusy- istnieje mniejsze ryzyko przesuwania się ich po ramie łóżka. A konstrukcja stelaża przy większych szerokościach jest zawsze wzmocniona pośrodku, więc nie ma obaw o dodatkowe uszkodzenia.

Podsumowując

Wybór stelaża warto przemyśleć mając na uwadze materac, który planujemy kupić. Najczęstszym wyborem jest stelaż elastyczny. Jego łatwy montaż, wysoka wytrzymałość i wygoda, którą daje zapewniła mu dużą popularność. Nadaje się też do każdego rodzaju materaca co znacznie ułatwia zakupy. Najbardziej ekonomiczną wersją jest stelaż rolowany na taśmie, razem z niedrogim materacem bonelowym zapewni względny komfort nienadszarpując domowego budżetu. Oczywiście wygodniejszą wersją będzie stelaż regulowany, do którego warto kupić materac kieszeniowy lub piankowy. Jeśli jednak szukamy najwyższego stopnia komfortu i mamy wysokie oczekiwania bez względu na koszty to tylko stelaż typu „flex”, który kupujemy do materaca piankowego premium lub lateksowego.