Bez kategorii

Jak czyścić i konserwować meble woskowane?


Meble woskowane. Jak czyścić i konserwować meble woskowane?

Meble woskowane, posiadają unikalny charakter, ponieważ wosk w piękny sposób podkreśla niepowtarzalny wzór drewna. Uwidacznia jego strukturę oraz delikatnie zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych. Jednak aby cieszyć się jak najdłużej pięknem mebli woskowanych, należy je pielęgnować w odpowiedni sposób.

Posiadacze mebli drewnianych często stają przed dylematem, jaki sposób pielęgnacji będzie dla nich najlepszy? Dobrze wiemy, że drewno nie lubi ani agresywnych detergentów, ani wody. Jak więc dbać o woskowane meble oraz jaki sposób sprawdzi się najlepiej do konserwacji i pielęgnacji mebli woskowanych? W dzisiejszym artykule odpowiemy sobie na to pytanie.

Jak dbać o meble drewniane?

  • „Łatwiej zapobiegać, niż leczyć”, każdy z nas zna tę sentencję. Tak samo, jak w przypadku zdrowia ludzkiego, ważna jest profilaktyka, tak samo ważna jest ona w przypadku mebli. Nasz brak rozwagi, wiedzy i przewidywalności, może mieć dla drewnianych, woskowanych mebli nieodwracalne skutki. Warto więc przestrzegać kilku ważnych zasad, aby zapobiegać ich szybkiej dewastacji. Po pierwsze, unikajmy sytuacji, w których nasze drewniane meble będą miały częsty kontakt z wilgocią. Narażanie mebli woskowanych na częsty kontakt z wilgocią, zakończy się ich zniszczeniem. Zaczną puchnąć, rozwarstwiać się, zmieniać swój odcień i gnić. Użytkując meble woskowane, starajmy się przewidywać konsekwencje naszych codziennych przyzwyczajeń, aby zachować ich wygląd w jak najlepszej formie przez długie lata. Korzystajmy więc z podkładek pod kubki, aby uniknąć odparzeń na blacie stołu, czy rozlania na niego napoju, który może pozostawić po sobie nieestetyczną plamę. Dbajmy także o odpowiednie warunki przechowywania mebli woskowanych. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura, mogą przyczynić się do niszczenia mebli. Pomieszczenie, w którym mamy zamiar przechować woskowane meble, nie powinno być zawilgocone. Jeśli mamy zamiar przezimować meble na strychu czy w piwnicy, tarasie, a może patio, musimy liczyć się z tym, że jeśli nie panują tam optymalne warunki, a mebel będzie narażony na kaprysy pogody tzn., zalanie, zamokniecie, zawilgocenie, przegrzanie, bądź działanie bardzo niskich temperatur i oszronienie, najpewniej dojdzie do jego zniszczenia. Warto znaleźć mu więc, miejsce suche, zadaszone i ogrzewane. Wtedy będziemy mieli pewność, że nasz mebel jest bezpieczny. (W przypadku ogrzewanych pomieszczeń, pamiętajmy jednak o tym, żeby nie narażać mebli na bliski kontakt ze źródłem ciepła, np. grzejnikiem).

Czyszczenie woskowanych mebli. Jak czyścić woskowane meble?

Podstawowym zabiegiem pielęgnującym w przypadku mebli woskowanych, jest regularne usuwanie z ich powierzchni kurzu, suchą, miękką szmatką. Jeśli decydujemy się na używanie preparatów o właściwościach antystatycznych, które mają zapobiegać przyciąganiu i osiadaniu na meblu kurzu, lub preparatów nabłyszczających, postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się na etykiecie produktu. Dla pewności, że dany środek nie zniszczy mebla, możemy wykonać test, nakładając według instrukcji, niewielką ilość produktu w niewidocznym miejscu.
Do czyszczenia mebli woskowanych nie jest zalecane używanie wody ani żadnych agresywnych środków czyszczących, szczególnie takich, w których skład wchodzą wybielacze. Stosując tego typu detergenty, narażamy meble woskowane na zniszczenie i odbarwienie. Czyszcząc meble woskowane, stosujmy się do zaleceń producenta. Używajmy delikatnych środków pielęgnujących, najlepiej na bazie wosków. Dzięki nim nie tylko wyczyścimy meble, ale także uzupełnimy ewentualne braki spowodowane wytarciem wosku, do którego dochodzi z wraz z upływem czasu, a także nałożymy warstwę ochronną. Do czyszczenia mebli pokrytych woskiem, używamy tylko miękkich ściereczek. Wszelkie szorstkie materiały takie jak gąbki czy szczotki, mogą zniszczyć powierzchnię mebla. Dużą popularność wśród gadżetów przydatnych w sprzątaniu domu, zdobyła w ostatnim czasie tzw. magiczna gąbka. Pamiętajmy jednak, że jest ona wytworzona z melaminy, dlatego nie rekomendujemy jej do czyszczenia powierzchni delikatnych, które są wrażliwe na ścieranie, więc nie stosujemy jej do czyszczenia mebli woskowanych.

Pielęgnacja mebli woskowanych. Jak pielęgnować meble woskowane?

Regularność i systematyczność w pielęgnacji mebli woskowanych są kluczowe. Pielęgnacja mebli woskowanych polega na wcieraniu w całą powierzchnię mebla drewnianego, odpowiednio dobranego wosku, za pomocą ściereczki. Jak często powinniśmy woskować meble? W zależności od tego, jak często używany jest mebel, raz na rok w przypadku witryn, komód i mebli, używanych sporadycznie, natomiast w przypadku mebli takich jak stół czy krzesła, które używane są stosunkowo często, zalecane jest, aby woskowania dokonywać raz na pół roku, lub co czterdziesty zabieg pielęgnacyjny, aby zapobiegać nadmiernemu starciu warstwy ochronnej i utrzymać jak najlepszy efekt wizualny.

Odnawianie mebli woskowanych. Jak odnowić meble woskowane?

Wielu posiadaczy mebli woskowanych, zastanawia się, czy istnieje możliwość odnowienia ich, kiedy z biegiem czasu stracą swój urok, zostaną porysowane czy pojawią się na nich ubytki. Oczywiście, że tak. Na rynku dostępne są specjalne korektory dedykowane, do napraw rys powstałych na drewnianych meblach. Jeśli mebel posiada większe ubytki, których korektor nie jest w stanie zakamuflować, możemy użyć specjalnej masy szpachlującej, którą perfekcyjnie je uzupełnimy. Powierzchnie szlifujemy, aż do uzyskania pożądanego efektu, odtłuszczamy używając do tego celu, np. rozpuszczalnika, a następnie poddajemy zabiegowi woskowania, najlepiej nakładając wosk dwukrotnie.